Konieczność optymalizacji wszelkich kosztów przedsiębiorstwa w tym również w zakresie zatrudniania i wynagradzania pracowników, jest obecnie standardem w każdej firmie. Dlatego też coraz powszechniejsze staje się stosowanie elastycznych form zatrudnienia pracowników. Praca tymczasowa zwana też potocznie leasingiem pracowniczym pozwala na dostosowanie liczby pracowników  do bieżących i realnych potrzeb przedsiębiorstwa. Polega ona na oddelegowaniu do pracy na rzecz Klienta pracowników zrekrutowanych zgodnie z wymaganiami konkretnego stanowiska i zatrudnionych przez agencję.

Taka forma zatrudnienia jest bardzo popularna i często wykorzystywana w firmach gdzie występują wahania wielkości produkcji czy zleceń. W takich sytuacjach najkorzystniejszym rozwiązaniem jest właśnie dostosowanie liczby osób do aktualnych potrzeb firmy nawet w krótkich okresach czasu. Pracownicy tymczasowi mogą wykonywać także pracę niezwiązaną z główną działalnością firmy. W przypadkach, gdy występuje chwilowe zapotrzebowanie na wykonanie konkretnych działań a pracownicy etatowi nie posiadają odpowiednich zezwoleń czy kwalifikacji praca tymczasowa jest również najlepszym rozwiązaniem.

Skorzystanie z usługi pracy tymczasowej jest również często stosowane w firmach gdzie występują limity etatów. Pozwala to na zaspokojenie potrzeby dodatkowej liczby osób do pracy, bez faktycznego zwiększania liczby etatów w przedsiębiorstwie.

Praca tymczasowa jest także idealnym rozwiązaniem w okresie wakacyjnym, urlopowym czy też w przypadku zastępstw etatowych pracowników, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich czy też macierzyńskich.

Korzyści dla pracodawcy:

  • Dostosowanie wielkości zatrudnienia do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa – agencja dostarcza odpowiednią liczbę pracowników do wykonania konkretnego zadania w konkretnym czasie.
  • Brak konieczności zawierania umów na czas nieokreślony, pozwala na wyeliminowanie kosztów związanych z odprawami – agencja może wielokrotnie przedłużać pracownikom tymczasowym umowy na czas określony (w okresie 18 miesięcy).
  • Krótki okres wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową (3-7 dni) bez podawania przyczyny.
  • Wszystkie obowiązki wynikające z Kodeksu pracy ponosi agencja (zatrudnienia pracowników, badania medycyny pracy, tworzenie akt osobowych, naliczanie i wypłata wynagrodzeń, zgłoszenia do ZUS i wystawianie świadectw pracy).
  • Odpowiedzialność prawna wobec pracowników i urzędów przeniesiona jest na agencję.
  • Gwarancja możliwości zastąpienia pracownika niespełniającego oczekiwań innym pracownikiem o takich samych kwalifikacjach bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
  • Absencja urlopowa czy chorobowa pracownika tymczasowego jest niezauważalna – w miejsce nieobecnego pracownika oddelegowywana jest inna osoba.
  • Wysokości stawki wynagrodzenia pracownika tymczasowego zależy od pracodawcy użytkownika (nie może jednak być niższa niż minimalne wynagrodzenie krajowe obowiązujące w danym roku).
  • Pracodawca nie musi udzielić zgody na urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego przez pierwsze 6 miesięcy świadczenia pracy na jego rzecz.
  • Najlepsza forma pozwalająca sprawdzić przyszłych pracowników bez konieczności ponoszenia zbędnego ryzyka. Jeśli pracownik tymczasowy spełni oczekiwania pracodawcy, ten może zatrudnić go na stałe w swoim przedsiębiorstwie bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Do obowiązków Elite Business Solutions należy:

  • Zatrudnianie pracowników na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy i oddelegowywanie ich do wykonywania pracy na rzecz Pracodawcy użytkownika.
  • Kierowanie pracowników na badania lekarskie medycyny pracy.
  • Wywiązanie się z wszelkich obowiązków wynikających z Kodeksu Pracy (tworzenie i przechowywanie akt osobowych, naliczanie i wypłata wynagrodzeń, rozliczenia z ZUS i US, wystawianie świadectw pracy).

 

Do obowiązków Pracodawcy Użytkownika pozostaje jedynie:

  • BHP (szkolenie i odzież robocza).
  • Ewidencja czasu pracy pracowników tymczasowych.
    To wszystko. Całą resztę obowiązków przejmuje agencja.

Stawka wynagrodzenia pracownika tymczasowego zależy od Pracodawcy użytkownika. Ma on jedynie obowiązek poinformować agencję pracy tymczasowej o wynagrodzeniu za pracę, która ma być wykonywana przez pracownika tymczasowego (z uwzględnieniem regulaminu pracy lub np. zapisów w zakładowym układzie zbiorowym). Należy pamiętać, iż wynagrodzenie brutto pracownika tymczasowego nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.